معرفی کتاب ربکا اثر دافنه دوموریه

بازدید: 288 بازدید

معرفی کتاب ربکا اثر دافنه دوموریه

معرفی کتاب ربکا اثر دافنه دوموریه

 

اگر قرار باشد از شاهکارهای کلاسیک عاشقانه در جهان فهرستی تهیه کنیم، بدون شک نام یکی از کتاب‌های این فهرست ربکا اثر «دافنه دو موریه» است.

کتابی که راویت‌کننده‌ی یک قصه‌‌ی مرموز و عاشقانه است و با این‌که نزدیک به هشتاد سال از انتشارش می‌گذرد، هنوز هم خواندن آن لذت‌بخش است و ذهن‌ مخاطب‌اش را تا پایان درگیر می‌کند.

نوع روایت زیبا و تاثیرگذار داستان ربه‌کا باعث شده تا خواننده در تمام موقعیت‌ها و اتفاق‌ها به دنبال سرنوشت شخصیت‌ها باشد. 

ربکا جزو آن دسته از کتاب‌های پرکشش و خوش‌خوانی است که تا آن را تمام نکنید، نمی‌توانید رهایش ‌کنید.

یکی از افرادی که این موضوع را به خوبی درک کرد «آلفرد هیچکاک» کارگردان بزرگ آمریکایی بود که فیلم فوق‌العاده‌‌ای براساس داستان این کتاب ساخت.

 

ربکا؛ رمانی جذاب و گیرا برای همه

در این رمان زندگی دختر جوانی روایت می‌شود که ندیمه‌ی یک زن ثروتمند است. دافنه دو موریه تا پایان داستان اسم این ندیمه را به خواننده‌ها نمی‌گوید و فقط او را با نام خانم دووینتر به خواننده‌ها معرفی می‌کند.

 خانم دووینتر در یکی از سفرها با ارباب خود در یک از هتل ییلاقی ساکن می‌شود. او در این هتل با مرد میانسال و ثروتمندی‌ به‌ نام‌ ماکسیم‌ دووینتر آشنا می‌شود و بعد از مدتی باهم ازدواج‌ می‌کنند. 

ماکسیم اما به‌تازگی همسر خود، ربکا را از دست داده و به ‌تنهایی در شهر مندرلی زندگی می‌کند. ازدواج دختر جوان با ماکسیم‌ دووینتر و ورودش به عمارت او آغاز سرنوشت مسحور کننده و پیچیده‌ای برای زن جوان است.

زن جوان بعد از ورود به خانه‌ی اشرافی کم‌کم شیفته‌ی بانوی اول این خانه و شیفته‌ی شخصیت آن می‌شود. در همان شروع داستان او تلاش می‌کند از شنیده‌های اهالی خانه ربکا را بشناسد و به هویت او پی ببرد.

جذابیت داستان از وقتی شروع می‌شود که زن جوان تلاش می‌کند تا مانند ربکا رفتار کند، اما در ادامه متوجه تناقض و تضادی عجیب می‌شود.

چالش اصلی داستان در این زمان شروع می‌شود. مخاطب رمان ربکا در درگیر فضاسازی بی‌نظیر دافنه دو موریه می‌شود و تا زمانی که هویت واقعی ربکا را کشف نکند، نمی‌تواند دست از خواندن بکشد و کتاب را زمین بگذارد.

آن چیزی که بیش‌تر از هر موضوعی خواننده را به دنبال صفحات کتاب می‌کشاند این است که ربکا زنده نیست، اما شخصیت او چنان پرداخته و تاثیرگذار روایت می‌شود که خواننده حضور او را در طول داستان حس می‌کند.

  

چه کسانی باید رمان ربکا را بخوانند

رمان عاشقانه‌ی ربکا را می‌توان در ژانر داستان‌های جنایی و معمایی قرار داد. 

ربکا در ایران هم جزو فهرست پرفروش‌های بازار نشر بوده است.

داستان ربکا به شیوه‌ای جذاب و پرکشش برای خواننده‌ی کتاب روایت می‌شود. فرقی نمی‌کند مخاطب این کتاب خانم‌ها باشند یا آقایان.

داستان کتاب هر مخاطبی را مجذوب خود می‌کند، به‌طوری‌که بعد از خواندن حداقل پنجاه صفحه، نمی‌توان به راحتی آن را کنار گذاشت.

از ویژگی محسوس این کتاب سیر خطی داستان و فضاسازی کم‌نظیر آن در ادبیات کلاسیک است. 

ربکا خواننده‌ی خود را وارد ذهن شخصیت‌ها و فضاهای داستان می‌کند.

کتاب ربه‌کا داستانی است که تنها با گذر زمان خواننده را متوجه‌ی این موضوع می‌کند که واقعا چه کسی رذل و چه کسی معصوم است.

این کتاب برای هدیه هم کاملا مناسب است. مخصوصا برای کسانی که می‌خواهند کتاب‌خوانی را با داستانی فوق‌العاده و دلچسب شروع کنند.

 

خرید