معرفی رشته-مدیریت جهانگردی

بازدید: 749 بازدید
معرفی رشته-مدیریت جهانگردی
teach98.ir

 

معرفی رشته-مدیریت جهانگردی

رشته ی مدیریت جهانگردی یکی از رشته های دانشگاهی است که از نوع علوم بین رشته ای می باشد و حتی می توان گفت که مدیریت جهانگردی یکی از بین رشته ای ترین علوم می باشد.که این علوم شامل:زبان انگلیسی(که یکی از مهم ترین علوم این رشته است)،اقتصاد(که چون صنعت جهانگردی تاثیر اقتصادی به سزای  بر جوامع داشته ودارد حائز اهمیت است.)

ریاضیات و آمار (از جمله علومی هستند که غالباً در اکثر رشته های دانشگاهی وجود دارند

که متناسب با رشته تعداد واحدهای آن متفاوت می باشد که در رشته ی مدیریت جهانگردی ۶ واحد را به خود اختصاص داده است.)دروس مدیریتی(که جزء مهم رشته ی مدیریت جهانگردی را تشکیل می دهد)دروس علوم اجتماعی،تاریخ(بررسی بنا های تاریخی و ادوروار مختلف تاریخی تاثیر آن بر جذب گردشگر) و جغرافیا (که به شناخت هر چه بهتر موقعیت اماکن توریستی و شناسایی آنها کمک می کند.

تحصیلات تکمیلی مدیریت جهانگردی در ایران:

تحصیلات تکمیلی این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در ایران وجود دارد و هنوز مقطع دکترا این رشته در ایران وجود ندارد

بازار کار:

یکی از مهم ترین سوالاتی که در ذهن شما را در مورد  این رشته ایجاد می شود.این خواهد بود که بعد از پایان تحصیلات در این رشته ، چه شغلی را خواهید داشت.با توجه به اینکه مدیریت جهانگردی یکی از رشته های جدید دانشگاهی در ایران می باشد.هنوز تعداد افرادی که در این رشته تحصیل کردند مانند رشته های دانشگاهی دیگر اشباع نشده است با در نظرداشتن این موضوع آینده شغلی خوبی را می توان در نظر داشت.

 

با توجه به این که صنعت جهانگردی در ایران در حال شکوفایی است

و در آینده ای نه چندان دور به شکوفایی خواهد رسید و با توجه به پتانسیل عظیمی که کشور عزیزمان برای جذب گردشگر دارد در آینده ای نه چندان دور شاهد شکوفایی این صنعت خواهیم بود.

در حال حاضر مشاغلی که مرتبط با این رشته هستد می توان به:احداث آ‍ژانس های گردشگری،کار در قسمت های مختلف یک آژانس گردشگری،راهنایی تور، ایجاد مؤسسات آموزش گردشگری ،  تدریس در مؤسسات گردشگری و دانشگاهها(ولی با مدارک با لاتر ار لیسانس) ، کار در قسمت های مختلف هتل ها ، کار در شرکت های هواپیمای،کار در سازمانهای متولی گردشگری(مانند سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ) و … اشاره کرد.

صنعت جهانگردی به گونه ای است که با صنعت های مختلف و بخش های مختلف جامعه سروکار دارد.

مانند صنعت حمل و نقل ، بخش های اقتصادی ، هتل ها ، بخش های خدماتی و…  . با توجه به فرابخشی بودن صنعت جهانگردی شما می توانید امیدوار به کار در بخش ها و صنعت های دیگر نیز باشید و اگر قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید می توانید خود کارآفرین در این رشته باشید.