طرح درس زمین پویا-علوم ششم
عنوان : زنگ علوم
پایه : ششم دبستان
موضوع : زمین پویا
زمان : ۵۰ دقیقه
هدف کلی : آشنایی با زمین لرزه و آتش فشان
اهداف جزیی و رفتاری: انتظار می رود دانش آموزپس از تدریس بتواند :
پدیده های طبیعی همچون زلزله و آتشفشان را بشناسد ؛
تاثیر پدیده های طبیعی مانند زلزله و آتشفشان بر زندگی انسانها را بیان کند ؛
راه های کاهش خطرات ناشی از پدیده های طبیعی را بداند و …
ارزشیابی تشخیصی :
آزمون تشخیصی الف : ارزشیابی ورودی ب : پیش آزمون
الف: ارزشیابی ورودی ) از فراگیر انتظار می رود مطالبی را به عنوان پیش نیاز درس جدیدآموخته باشد تا درس جدید بر پایه ی آن ها تدریس گردد.
ب : پیش آزمون) انتظار می رود هر فراگیر مواردی از درس جدید را تا حدودی بداند .( ۷ دقیقه )
مدل کلاس و گروه بندی:
آرایش کلاس با توجه به گروه بندی ( گروه بندی تصادفی )
وسایل و مواد مورد نیاز:
نرم افزاری جهت آموزش درس ، مدل کره ی زمین ، تخم مرغ پخته شده ، چوب خشک ، خاک رس، سرکه ، جوش شیرین ،رنگ گواش ( شبیه سازی گاز آتشفشانی )
ایجاد انگیزه :
برای ایجاد انگیزه می توان در ابتدای کلاس قرائت سوره زلزال توسط یکی از قاریان سرشناس و معنی آن را برای دانش آموزان پخش کرد ( از دانش آموزانی که در خواندن قرآن مهارت بیشتری دارند نیز می توان استفاده نمود .)
در ادامه تخم مرغ پخته شده را به دانش آموزان نشان داده و از گروه ها می خواهیم که تخم مرغ های خود را آماده کنند یک نوع سوال برای دانش آموزان ایجاد گردیده و در ادامه محتوای ایجاد شده ( نرم افزار تولیدشده ) را اجرا می کنیم . ( ۱۰ دقیقه )
ارائه درس جدید :
با ایجاد سوال برای دانش آموزان در واقع آن ها را برای فهم بیشتر مطالب تشویق وترغیب می نماییم ؛ سپس در گرو ه های ایجاد شده آزمایش های کتاب را انجام می دهند تا موضوعات بطور کامل تفهیم شود . در ادامه میتوان توضیحاتی را با توجه به موضوعات درس و محتوای ایجاد شده به دانش آموزان داد . در گروه های ایجاد شده نیز میتوان دانش آموزان را به بحث در مورد پدیده های طبیعی ترغیب و تشریح کرد . ( ۲۰ دقیقه )
ارزشیابی تکوینی:
۱)زمین لرزه در کجاها بیشتر اتفاق می افتد ؛
۲) زمین لرزه در چه وقت هایی رخ می دهد ؛
۳) ساختمان یک کوه آتشفشان رارسم کنید؛
۴)آتشفشان به چه علت فعالیت خود را آغازمی کند ؛ و …( ۴ دقیقه )
جمع بندی و نتیجه گیری :
در آخر از دانش آموزان می خواهیم تا موضوعات یاد گرفته شده را بازگو کنند .( ۴ دقیقه )
ارزشیابی پایان تدریس:
در این قسمت سوالاتی را برای مشخص کردن سطح یادگیری دانش آموزان مطرح می کنیم .مثلا شکل یک آتشفشان را کشیده و درباره آن توضیحاتی بدهند یا درباره انواع آتشفشان ها صحبت کنند .( ۳ دقیقه )
فعالیت های تکمیلی :
دانش آموزان می توانند برای یادگیری بیشتر اطلاعاتی را در مورد زلزله های اخیرایران جمع آوری کنند و میزان خرابی حاصل ازاین زلزله هارا گزارش کنند و راههای درامان ماندن از زلزله های سنگین را نیز گزارش کنند در ادامه مشاهدات خود را در مورد چگونگی پخته شدن برنج ثبت کنند و بصورت گروهی ماکت آتشفشان را بسازند .تصاویری از آتشفشان و زلزله را از اینترنت یافته و به صورت فایل یا پاورپونت درآورند .( ۲ دقیقه )
عالی بود